Moto 450SS - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 CF Moto Moto 450SS is a middleweight naked bike designed for riders seeking an affordable, feature-rich platform with modern technology like a 5-inch color TFT display and LED lighting. Known for its accessible performance and practical design, it suits both new and experienced riders looking for everyday versatility. The bike combines Chinese manufacturing value with connectivity features and traction control, making it an economical choice in the 450cc segment.
2025
General information | |
| Color Options | Nebula White, Zircon Black |
| Price | US$ 5699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | CF Moto 450SS |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | CF-SC slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | ECU |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch EFI |
| Bore x Stroke | 78.0 x 61.2 mm (3.1 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Max Torque | 39.1 Nm (4.0 kgf-m or 28.8 ft.lbs) @ 7600 RPM |
| Max Power | 50.0 HP (36.5 kW)) @ 9500 RPM |
| Capacity | 449.0 ccm (27.40 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1367 mm (53.8 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall Length | 2010 mm (79.1 inches) |
| Overall Height | 991 mm (39.0 inches) |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 168.0 kg (370.4 pounds) |
Moto 450SS dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminum alloy |
| Rear Brakes | Single disc. Single-pistorn. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 4-piston. ABS. |
| Rear Tyre | 150/60-R17 |
| Front Tyre | 110/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 45 mm (1.8 inches) |
| Rear Suspension | Pre-load adjustable monoshock |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Upside down telescopic fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 139.0 km/h (86.4 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 CF Moto 450SS discussion group or the general CF Moto discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Traction control. Connectivity. Chinese made bike. |
| Warranty | 2 years |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | 5 inch color TFT Meter |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.