Moto 675SS - 2026 Specifications and Reviews
The CF Moto 675SS is a lightweight sport motorcycle designed for riders seeking affordable performance and agility. Powered by a 675cc inline-three four-stroke engine delivering 95 horsepower, it excels at responsive handling and spirited riding on both road and track. Best known for offering genuine sportbike credentials at an accessible price point, the 675SS appeals to intermediate riders wanting genuine thrills without premium costs.
2026
General information | |
| Color Options | Nebula White, Nebula Black |
| Color Options | Nebula White, Nebula Black |
| Price | US$ 7999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Price | US$ 7999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Category | Sport |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, multi-plate, CF-SC slipper clutch |
| Clutch | Wet, multi-plate, CF-SC slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch |
| Induction | Injection. Bosch |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 55.2 mm (2.8 x 2.2 inches) |
| Bore x Stroke | 72.0 x 55.2 mm (2.8 x 2.2 inches) |
| Max Torque | 70.0 Nm (7.1 kgf-m or 51.6 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Max Torque | 70.0 Nm (7.1 kgf-m or 51.6 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 675.0 ccm (41.19 cubic inches) |
| Capacity | 675.0 ccm (41.19 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.14 litres (4.00 US gallons) |
| Fuel Capacity | 15.14 litres (4.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1400 mm (55.1 inches) |
| Wheelbase | 1400 mm (55.1 inches) |
| Overall Width | 780 mm (30.7 inches) |
| Overall Width | 780 mm (30.7 inches) |
| Overall Length | 1981 mm (78.0 inches) |
| Overall Length | 1981 mm (78.0 inches) |
| Overall Height | 1067 mm (42.0 inches) |
| Overall Height | 1067 mm (42.0 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 194.6 kg (429.0 pounds) |
| Wet Weight | 194.6 kg (429.0 pounds) |
Moto 675SS dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium alloy |
| Wheels | Aluminium alloy |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Brake Disc Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS |
| Front Brakes | Double disc. ABS |
| Rear Tyre | 180/55-R17 |
| Rear Tyre | 180/55-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R17 |
| Rear Suspension | KYB pre-load and rebound adjustable |
| Rear Suspension | KYB pre-load and rebound adjustable |
| Front Suspension | KYB upside-down fork, pre-load, compression and rebound adjustable |
| Front Suspension | KYB upside-down fork, pre-load, compression and rebound adjustable |
| Frame | Chromoly steel. One-piece cast aluminum swingarm |
| Frame | Chromoly steel. One-piece cast aluminum swingarm |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 CF Moto 675SS discussion group or the general CF Moto discussion group. |
| Ask questions | Join the 25 CF Moto 675SS discussion group or the general CF Moto discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Adjustable traction control. Connectivity. USB. Tire pressure monitor. |
| Comments | Adjustable traction control. Connectivity. USB. Tire pressure monitor. |
| Warranty | 2 years |
| Warranty | 2 years |
| Lighting | LED headlight |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | 5 inch TFT colour display |
| Instruments | 5 inch TFT colour display |
| Output | 95.0 HP (69.3 kW)) @ 11000 RPM |
| Output | 95.0 HP (69.3 kW)) @ 11000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | CF Moto 675SS |
| Motorcycle name | CF Moto 675SS |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.