Ninja 500 Krt Edition - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is an accessible sport bike designed for beginner to intermediate riders seeking thrilling performance without overwhelming complexity. Its 451cc parallel-twin engine delivers 51 horsepower with smooth, linear power delivery, making it ideal for learning proper riding techniques. Known for nimble handling and reliable engineering, this KRT variant suits riders transitioning into sportbike territory.
2025
General information | |
| Color Options | Lime Green/Ebony/Pearl Blizzard White |
| Price | US$ 5499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Kawasaki Ninja 500 KRT Edition |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with dual 32mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 70.0 x 58.6 mm (2.8 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Max Torque | 43.0 Nm (4.4 kgf-m or 31.7 ft.lbs) @ 7900 RPM |
| Max Power | 51.0 HP (37.2 kW)) @ 10000 RPM |
| Capacity | 451.0 ccm (27.52 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1374 mm (54.1 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 729 mm (28.7 inches) |
| Overall Length | 1994 mm (78.5 inches) |
| Overall Height | 1120 mm (44.1 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3317 HP/kg |
| Wet Weight | 167.8 kg (370.0 pounds) |
| Dry Weight | 153.8 kg (339.0 pounds) |
Ninja 500 Krt Edition dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Optional ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Optional ABS |
| Rear Tyre | 150/60-17 |
| Front Tyre | 110/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Trail | 92 mm (3.6 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Smartphone Connectivity. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.