Ninja ZX 4RR - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Kawasaki Ninja ZX-4RR is a lightweight sport bike designed for beginner and intermediate riders seeking sharp handling and accessible performance. Its 399cc four-cylinder engine delivers 76.4 horsepower with lively mid-range torque, making it ideal for learning track skills and spirited road riding. Known for its nimble chassis and aggressive styling, the ZX-4RR excels as an affordable entry into Kawasaki's performance-oriented sport bike lineup.
2026
General information | |
| Color Options | Lime Green/Ebony/Pearl Blizzard White |
| Category | Sport |
| Model | Kawasaki Ninja ZX-4RR |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection. DFI® with dual 34mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 57.0 x 39.1 mm (2.2 x 1.5 inches) |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Max Torque | 39.0 Nm (4.0 kgf-m or 28.8 ft.lbs) @ 1300 RPM |
| Max Power | 76.4 HP (55.8 kW)) @ 14500 RPM |
| Capacity | 399.0 ccm (24.35 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.14 litres (4.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1380 mm (54.3 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Overall Length | 1990 mm (78.3 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4605 HP/kg |
| Wet Weight | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Dry Weight | 166.0 kg (366.0 pounds) |
Ninja ZX 4RR dimensions and frame | |
| Wheels | Cast alloy, 5-spoke |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. |
| Rear Tyre | 160/60-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Wheel Travel | 124 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link, BFRC lite gas charged shock w/ piggyback reservoir, adjustable compression, rebound and spring preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 37mm inverted fork with SFF-BP internals and spring preload adjustability |
| Trail | 97 mm (3.8 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja ZX-4RR discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | TFT color instrumentation |
| Rake (fork angle) | 23.5° |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.