Ninja ZX 4R ABS - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS is an entry-level sport bike designed for new and intermediate riders seeking affordable sportbike thrills. Powered by a 399cc four-cylinder engine producing 56 horsepower, it delivers nimble handling and responsive performance ideal for daily riding and track days. Known for combining accessible pricing with genuine sport bike styling and technology.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Spark Black |
| Price | US$ 8999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Kawasaki Ninja ZX-4R ABS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI with digital advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI® with 34mm throttle bodies (4) and oval sub-throttles |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 57.0 x 39.1 mm (2.2 x 1.5 inches) |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Max Torque | 35.9 Nm (3.7 kgf-m or 26.5 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Max Power | 56.0 HP (40.9 kW)) @ 11500 RPM |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 399.0 ccm (24.35 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.14 litres (4.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1379 mm (54.3 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 765 mm (30.1 inches) |
| Overall Length | 1989 mm (78.3 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 188.0 kg (414.5 pounds) |
Ninja ZX 4R ABS dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Single disc, ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Dual discs, ABS |
| Rear Tyre | 150/60-ZR17 |
| Front Tyre | 110/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 112 mm (4.4 inches) |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link, Showa shock w/ adjustable spring preload |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 37mm inverted Showa SFF-BP fork with top-out springs, stepless compression and rebound damping, adjustable spring preload |
| Trail | 97 mm (3.8 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Ninja ZX-4R ABS discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Economical Riding Indicator, Kawasaki TRaction Control (KTRC) (3-mode), Power Modes, Anti-lock Brake System (ABS) |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instruments | 4.3´ Full-Color TFT Instrumentation |
| Rake (fork angle) | 23.5° |
| Driveline | Sealed chain |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump with oil cooler |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.