Nvh - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Yellow/grey |
| Category | Scooter |
| Model | Znen NVH |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 57.9 x 57.3 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Max Torque | 13.7 Nm (1.4 kgf-m or 10.1 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 8.20 litres (2.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground Clearance | 100 mm (3.9 inches) |
| Overall Width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall Length | 1990 mm (78.3 inches) |
| Overall Height | 1160 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1103 HP/kg |
| Wet Weight | 135.0 kg (297.6 pounds) |
| Dry Weight | 124.0 kg (273.4 pounds) |
|
|
Nvh dimensions and frame |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 120/70-14 |
| Front Tyre | 100/80-14 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel underbone |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 85.0 km/h (52.8 mph) |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Znen NVH discussion group or the general Znen discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Brand sometimes called ZN-Motor. Made in China. |
| Lighting | LED lights |
| Driveline | CVT |
| Output | 13.7 HP (10.0 kW)) @ 8000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.