P45 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Green |
| Category | Scooter |
| Model | Znen P45 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 57.3 x 57.9 mm (2.3 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Max Torque | 13.7 Nm (1.4 kgf-m or 10.1 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 10.10 litres (2.67 US gallons) |
| Wheelbase | 1330 mm (52.4 inches) |
| Ground Clearance | 100 mm (3.9 inches) |
| Overall Width | 775 mm (30.5 inches) |
| Overall Length | 1870 mm (73.6 inches) |
| Overall Height | 1230 mm (48.4 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0963 HP/kg |
| Wet Weight | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Dry Weight | 142.0 kg (313.1 pounds) |
|
|
P45 dimensions and frame |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 130/70-13 |
| Front Tyre | 110/80-14 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel underbone |
|
|
Speed and acceleration |
| Top Speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Znen P45 discussion group or the general Znen discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Brand sometimes called ZN-Motor. Made in China. |
| Instruments | 5 inch TFT colour display |
| Driveline | CVT |
| Power | 13.7 HP (10.0 kW)) @ 8000 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.