Platina 100 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Bajaj Platina 100 is a practical 102cc commuter motorcycle designed for everyday riders seeking fuel efficiency and reliability. Powered by a DTS-i single-cylinder four-stroke engine producing 7.8 HP, it delivers modest performance with a 90 km/h top speed and smooth 4-speed transmission. Best known for its affordability and low operating costs, the Platina 100 excels as an entry-level bike for budget-conscious commuters in developing markets.
2025
General information | |
| Color Options | Black/silver, black/yellow, blue/black, red/black |
| Category | Allround |
| Model | Bajaj Platina 100 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 47.0 x 58.8 mm (1.9 x 2.3 inches) |
| Max Torque | 8.3 Nm (0.8 kgf-m or 6.1 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Details | DTS-i engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 102.0 ccm (6.22 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.00 litres (2.91 US gallons) |
| Wheelbase | 1255 mm (49.4 inches) |
| Ground Clearance | 200 mm (7.9 inches) |
| Overall Width | 713 mm (28.1 inches) |
| Overall Length | 2006 mm (79.0 inches) |
| Overall Height | 1100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 807 mm (31.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 117.0 kg (257.9 pounds) |
Platina 100 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake). Anti-Skid Braking System |
| Brake Disc Diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Tyre | 3.00-17 |
| Front Tyre | 2.75-17 |
| Rear Wheel Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Spring in Spring Suspension |
| Front Wheel Travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Front Suspension | Hydraulic, Telescopic |
| Frame | Tubular Single Down Tube with Lower Cradle Frame |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Bajaj Platina 100 discussion group or the general Bajaj discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Bike made in India. |
| Lighting | 12V, 35/35W headlight |
| Output | 7.8 HP (5.7 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.