R1 Gytr - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yamaha R1 GYTR is a track-focused superbike engineered for experienced sport riders seeking maximum performance. Its 998cc inline-four engine with crossplane crankshaft technology delivers 200 horsepower and advanced fuel injection systems, making it renowned for aggressive acceleration and razor-sharp handling on closed circuits and road courses.
2025
General information | |
| Color Options | Primer Black/blue |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 157.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.80 litres/100 km (14.7 km/l or 34.59 mpg) |
| Clutch | Multiplate assist and slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Transistor Controlled Ignition |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Fuel Injection with YCC-T and YCC-I |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 79.0 x 50.9 mm (3.1 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 112.4 Nm (11.5 kgf-m or 82.9 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Engine Details | Crossplane crankshaft technology. Titanium intake valves. |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1405 mm (55.3 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 690 mm (27.2 inches) |
| Overall Length | 2055 mm (80.9 inches) |
| Overall Height | 1165 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 201.0 kg (443.1 pounds) |
R1 Gytr dimensions and frame | |
| Wheels | Bridgestone Battlax Street RS11 tires. Blue rims. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Hydraulic. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Link suspension, Swingarm |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Trail | 102 mm (4.0 inches) |
| Frame | Aluminum deltabox, diamond |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamaha R1 GYTR discussion group or the general Yamaha discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | All-LED Lighting |
| Instruments | Colour TFT. |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Exhaust system | Akropovic titanium exhaust |
| Driveline | 520 chain 15/42 ratio |
| Lubrication system | Wet sump |
| Output | 200.0 HP (146.0 kW)) @ 13500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Yamaha R1 GYTR |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.