RS457 GP Replica - 2026 Specifications and Reviews
I don't have reliable information about a 2026 Aprilia RS457 GP Replica in my training data. Rather than provide potentially inaccurate specifications or descriptions, I'd recommend checking official Aprilia sources, manufacturer websites, or current motorcycle databases for accurate details about this model's intended audience, character, and key features.
2026
General information | |
| Color Options | Grey/red, black/red, white/red |
| Price | US$ 6799. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Aprilia RS 457 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 95.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.13 litres/100 km (24.2 km/l or 56.95 mpg) |
| Clutch | Multiplate wet clutch with slipper system |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. 36 mm |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 69.0 x 61.1 mm (2.7 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 43.5 Nm (4.4 kgf-m or 32.1 ft.lbs) @ 6700 RPM |
| Max Power | 47.6 HP (34.7 kW)) @ 9400 RPM |
| Engine Details | Forward facing cylinders |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 457.0 ccm (27.89 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1349 mm (53.1 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2994 HP/kg |
| Wet Weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Dry Weight | 159.0 kg (350.5 pounds) |
| | |
RS457 GP Replica dimensions and frame | |
| Seat | Two-piece |
| Wheels | Aluminium alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston caliper. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. 4-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 150/60-R17 |
| Front Tyre | 110/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Twin Sided Swing Arm, adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm upside-down fork, adjustable preload |
| Frame | Dual beam aluminium |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia RS 457 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 3 ride modes. Traction control. Windscreen. |
| Warranty | 24 months, limited |
| Carrying Capacity | Underseat storage, rear rack |
| Lighting | LED lights |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.