RS 125 - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Aprilia RS 125 is a lightweight sport bike engineered for beginner and intermediate riders seeking an accessible entry into sportbike performance. Powered by a 124cc liquid-cooled four-stroke engine delivering 14.8 horsepower, it combines nimble handling with modern electronics and a six-speed gearbox. Known for its aggressive styling and track-ready ergonomics, the RS 125 excels as an affordable platform for developing riding skills.
2026
General information | |
| Color Options | Space White, Aprilia Black, GP Replica Black |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 60.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.60 litres/100 km (38.5 km/l or 90.47 mpg) |
| Clutch | Multiple discs, in oil bath |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | ECU Electronics Magneti Marelli MIUG4 ø 32 mm |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.6:1 |
| Max Torque | 11.2 Nm (1.1 kgf-m or 8.3 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Max Power | 14.8 HP (10.8 kW)) @ 10000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.2 ccm (7.58 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 14.50 litres (3.83 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Overall Width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall Length | 1968 mm (77.5 inches) |
| Overall Height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 144.0 kg (317.5 pounds) |
RS 125 dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium alloy rims |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Stainless steel disc and calliper with single 30 mm piston. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Stainless steel disc with radial 4 piston calliper |
| Rear Tyre | 140/70-ZR17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Asymmetrical swingarm, monoshock absorber |
| Front Wheel Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Suspension | Upside down hydraulic fork, 40 mm. |
| Frame | Aluminium perimeter |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia RS 125 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Instruments | Digital |
| Reserve fuel capacity | 3.50 litres (0.92 US gallons) |
| Driveline | Final drive ratio 13/58 |
| Lubrication system | Wet sump |
| Motorcycle name | Aprilia RS 125 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.