RS 660 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia RS 660 is a middleweight sportbike engineered for accessible performance and daily usability. Its 659cc liquid-cooled parallel-twin engine delivers engaging power while maintaining excellent fuel efficiency and Euro 5 compliance. The lightweight aluminum chassis and Kayaba suspension provide sharp handling that appeals to both experienced riders seeking agility and newcomers progressing into sport riding.
2025
General information | |
| Color Options | Acid gold, Tribute purple, Racing black |
| Category | Sport |
| Model | Aprilia RS 660 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 94.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.08 litres/100 km (24.5 km/l or 57.65 mpg) |
| Clutch | Multi-plate wet clutch with mechanical slip system |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Airbox with front dynamic air intakes, two Ø48-mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 63.9 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Max Torque | 67.0 Nm (6.8 kgf-m or 49.4 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Max Power | 100.0 HP (73.0 kW)) @ 10500 RPM |
| Engine Details | Forward facing cylinders |
| Capacity | 659.0 ccm (40.21 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.9 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5917 HP/kg |
| Wet Weight | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Dry Weight | 169.0 kg (372.6 pounds) |
RS 660 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Aluminium asymmetric swingarm. Adjustable monoshock in spring reload, rebound braking |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Kayaba 41-mm stanchion fork, aluminium radial calliper mounting bracket. Adjustable spring preload and rebound damping. |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Aluminium dual beam chassis with removable seat support subframe |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 235.0 km/h (146.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia RS 660 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Six-axis inertial platform, APRC package containing ATC (traction control), AWC (wheelie control), AEB (engine braking), AEM (engine maps) and ACC (cruise control). 5 Riding modes (Road and Track, 3 fixed and 2 customisable) |
| Lighting | Triple-LED head light |
| Instruments | Digital, color |
| Rake (fork angle) | 24.1° |
| Driveline | Drive ratio: 17/43 |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.