RS 660 Extrema - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia RS 660 Extrema is a lightweight sport bike designed for riders seeking nimble handling and accessible performance. Its 659cc twin produces 100 HP with a 0.6 HP/kg power-to-weight ratio, making it ideal for track days and spirited road riding. Equipped with Pirelli Diablo Rosso Corsa tires and Brembo ABS brakes, the Extrema excels in cornering precision and braking control.
2025
General information | |
| Color Options | Checkered Flag |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 94.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.08 litres/100 km (24.5 km/l or 57.65 mpg) |
| Clutch | Multi-plate wet clutch with mechanical slip system |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electric |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Airbox with front dynamic air intakes, two Ø48-mm throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 63.9 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Max Torque | 67.0 Nm (6.8 kgf-m or 49.4 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Capacity | 659.0 ccm (40.21 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.9 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.6024 HP/kg |
| Wet Weight | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Dry Weight | 166.0 kg (366.0 pounds) |
RS 660 Extrema dimensions and frame | |
| Seat | Single seat |
| Wheels | Pirelli Diablo Rosso Corsa tires |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Aluminium asymmetric swingarm. Adjustable monoshock in spring reload, rebound braking |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Kayaba 41-mm stanchion fork, aluminium radial calliper mounting bracket. Adjustable spring preload and rebound damping. |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Frame | Aluminium dual beam chassis with removable seat support subframe |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 235.0 km/h (146.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia RS 660 Extrema discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Carbon fiber components. Configuration software. Six-axis inertial platform. |
| Lighting | LED head light |
| Instruments | Digital, color |
| Rake (fork angle) | 24.1° |
| Exhaust system | SC-Project exhaust |
| Lubrication system | Wet Sump |
| Power | 100.0 HP (73.0 kW)) @ 10500 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Aprilia RS 660 Extrema |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.