RV1 - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Revolt RV1 is an electric sport motorcycle designed for eco-conscious riders seeking urban commuting and light recreational riding. Powered by a mid-drive motor delivering 3.8 HP, it emphasizes efficiency and sustainability over raw performance. Known for its lightweight 108 kg frame and responsive handling, the RV1 excels in city environments with its compact design and low-maintenance electric drivetrain.
2026
General information | |
| Color Options | Blue/black, yellow/black, red/black, red/grey |
| Category | Sport |
| Model | Revolt RV1 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Engine Details | Mid drive motor |
| Engine Type | Electric |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground Clearance | 180 mm (7.1 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 108.0 kg (238.1 pounds) |
| | |
RV1 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 110/80-17 |
| Front Tyre | 90/90-17 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 1.0 km/h (0.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Revolt RV1 discussion group or the general Revolt discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Lithium ion battery, 2.2kWh. Range 100 km. 0-80% charging in 2.25 hours. Made in India. |
| Output | 3.8 HP (2.7 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.