Road Hopper 1i - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Road Hopper 1i is a custom cruiser built for riders seeking classic styling with modern reliability. Its 1202cc V-twin engine delivers authentic cruiser character with fuel injection efficiency, while the rigid frame and aggressive 33-degree rake define its distinctive chopper aesthetic. Best suited for leisurely highway cruising and weekend rides.
2013
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2013 |
| Model | Road Hopper 1i |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Wet multi-plate coil spring |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | OHV |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1202.00 ccm (73.35 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic |
| Rear tyre dimensions | 4.50-18 |
| Front tyre dimensions | 4.50-18 |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
| Frame type | Rigid |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Ground clearance | 100 mm (3.9 inches) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 2,290 mm (90.2 inches) |
| Overall height | 1,165 mm (45.9 inches) |
| Seat height | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 205.0 kg (451.9 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 12 months limited |
| Instruments | Digital |
| Fuel capacity | 16.65 litres (4.40 gallons) |
| Power/weight ratio | 0.1021 HP/kg |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Bore x Stroke | 102.0 x 84.0 mm (4.0 x 3.3 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Power | 33.50 Horsepower">HP (24.5 Kilowatt">kW)) |
| Model | Qlink Rodeo 700 |
| Comments | Japanese brand. Also called Road Hopper Type 1i. |
| Color options | Black, white, brown, green |
| Seat | Single seat |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.