Road Hopper 2i - 2013 Specifications and Reviews
The 2013 Road Hopper 2i is a heavyweight custom cruiser powered by a 1202cc Harley-Davidson Evolution V-twin engine, designed for riders seeking authentic American cruiser styling with modern fuel injection reliability. Its rigid frame and classic proportions make it ideal for leisurely highway cruising and weekend rides. Best known for combining vintage aesthetics with dependable performance in the custom cruiser segment.
2013
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2013 |
| Model | Road Hopper 2i |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Wet multi-plate coil spring |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | OHV |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Engine details | HD Evo Sport engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1202.00 ccm (73.35 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic |
| Rear tyre dimensions | 4.50-18 |
| Front tyre dimensions | 4.50-18 |
| Front suspension | Springer fork |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
| Frame type | Rigid |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Ground clearance | 100 mm (3.9 inches) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 2,280 mm (89.8 inches) |
| Overall height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Seat height | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 210.0 kg (463.0 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 12 months limited |
| Instruments | Digital |
| Fuel capacity | 16.65 litres (4.40 gallons) |
| Power/weight ratio | 0.1021 HP/kg |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Bore x Stroke | 102.0 x 84.0 mm (4.0 x 3.3 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Power | 33.50 Horsepower">HP (24.5 Kilowatt">kW)) |
| Model | Qlink Rodeo 700 |
| Comments | Japanese brand. Also called Road Hopper Type 2i. |
| Color options | Black, white, brown, green |
| Seat | Single seat |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.