Road Hopper 9i - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Road Hopper 9i is a heavyweight cruiser designed for riders seeking classic styling with modern reliability. Its 1449cc V-twin engine delivers commanding low-end torque ideal for leisurely highway cruising and city riding. Known for its rigid frame geometry and aggressive rake, this custom cruiser appeals to traditionalists who prioritize iconic aesthetics and smooth, effortless performance.
2012
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2012 |
| Model | Road Hopper 9i |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Constant mesh 5-speed |
| Clutch | Wet multi-plate coil spring |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry |
| Fuel control | OHV |
| Fuel system | Injection |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1449.00 ccm (88.42 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 5.00-16 |
| Front tyre dimensions | 4.50-18 |
| Rake (fork angle) | 38.0° |
| Frame type | Rigid |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Wheelbase | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Ground clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall width | 795 mm (31.3 inches) |
| Overall length | 2,425 mm (95.5 inches) |
| Overall height | 935 mm (36.8 inches) |
| Seat height | 636 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 260.0 kg (573.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Factory warranty | 3 years |
| Instruments | Electronic/analogical rev counter and speedometer with multifunctional LCD display |
| Reserve fuel capacity | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Wheelbase | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Power/weight ratio | 0.5909 HP/kg |
| Wheels | Excel spoke rims with aluminium channel |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear tyre | 180/55-R17 |
| Front tyre | 120/70-R17 |
| Rear wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Oval steel tube swin arm. Single lateral shock absorber with fully adjustable pibby tank |
| Front wheel travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Marzocchi upside-down fork |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Exhaust system | 3-way catalytic converter with oxygen sensor. |
| Emission details | Euro 3. |
| Ignition | I.A.W. electronic |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 107.0 x 66.0 mm (4.2 x 2.6 inches) |
| Torque | 102.00 Nm (10.4 kgf-m or 75.2 ft.lbs) @ 6700 Revolutions">RPM |
| Power | 117.00 Horsepower">HP (85.4 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine details | 87 degree V-twin |
| Capacity: | 1187.00 ccm (72.43 cubic inches) |
| Model | Moto Morini 9 1-2 |
| Color options | Black/brown, red/brown, white/brown |
| Seat | Single seat |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.