Road Hopper Type5i EVO-B - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Road Hopper Type5i EVO-B is a lightweight Japanese-made cruiser ideal for riders seeking nimble handling and fuel efficiency. Known for its compact dimensions and accessible 660mm seat height, it excels as an affordable, practical commuter. The electric starter and modest 239kg weight make it approachable for newer riders.
2015
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2015 |
| Model | Road Hopper Type5i EVO-B |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Chain drive 530-102L |
| Clutch | Wet multiplate coil spring |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Ignition | Full transistor type battery ignition |
| Fuel control | Overhead Valves (OHV) |
| Fuel system | Injection |
| Bore x Stroke | 88.0 x 108.0 mm (3.5 x 4.3 inches) |
| Compression | 8.5:1 |
| Engine details | Black HD EVO engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1337.00 ccm (81.58 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Single seat |
| Rear brakes | Single disc. Wilwood 2-P |
| Front brakes | Single disc. HD 1-Piston |
| Rear tyre | 5.00-16 |
| Front tyre | 5.00-16 |
| Front Suspension | 74 Springer |
| Rake (fork angle) | 33.2° |
| Frame type | ZERO Original Design |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 2.80 litres (0.18 quarts) |
| Fuel capacity | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Wheelbase | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Ground clearance | 100 mm (3.9 inches) |
| Overall width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall length | 2,300 mm (90.6 inches) |
| Overall height | 930 mm (36.6 inches) |
| Seat height | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Dry weight | 231.0 kg (509.3 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Made in Japan by by Zero Engineering. |
| Light | Single 12Volt 55/60 Watt headlight |
| Electrical | 12Volt 19 Ah battery |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, green |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.