Sr Storm 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Aprilia SR Storm 125 is a practical commuter scooter designed for budget-conscious riders in emerging markets seeking reliable daily transportation. Known for its efficient 125cc engine, LED lighting, and compact design, it excels at urban mobility with underseat storage and electric starting for convenient operation.
2025
General information | |
| Color Options | Red, Yellow |
| Category | Scooter |
| Model | Aprilia SR Storm 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | BS-VI compliant |
| Clutch | Automatic centrifugal dry |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 3 |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Max Torque | 9.7 Nm (1.0 kgf-m or 7.2 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Details | I-get engine |
| Capacity | 124.5 ccm (7.60 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground Clearance | 155 mm (6.1 inches) |
| Overall Width | 806 mm (31.7 inches) |
| Overall Length | 1985 mm (78.1 inches) |
| Overall Height | 1365 mm (53.7 inches) |
| Wet Weight | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| | |
Sr Storm 125 dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Alloy |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system |
| Rear Tyre | 130/80-12 |
| Front Tyre | 120/80-12 |
| Rear Wheel Travel | 102 mm (4.0 inches) |
| Rear Suspension | Mono shock absorber |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 30mm |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aprilia SR Storm 125 discussion group or the general Aprilia discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in India. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED lights |
| Driveline | CVT |
| Lubrication system | Wet sump |
| Power | 9.9 HP (7.2 kW)) @ 7700 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.