Symnh T 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Sym SYMNH T 125 is an accessible all-around commuter designed for novice and budget-conscious riders seeking reliable daily transportation. Powered by a fuel-injected 125cc single-cylinder four-stroke engine producing 12.5 horsepower, it delivers practical performance and fuel efficiency. Best known for its affordable entry-level pricing and straightforward mechanics, this motorcycle excels as an economical urban runabout.
2025
General information | |
| Color Options | Black, Red |
| Price | US$ 3199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Allround |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Max Torque | 8.0 Nm (0.8 kgf-m or 5.9 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Max Power | 12.5 HP (9.1 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.1 ccm (7.57 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.00 litres (2.91 US gallons) |
| Wheelbase | 1405 mm (55.3 inches) |
| Overall Width | 860 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2068 mm (81.4 inches) |
| Overall Height | 1195 mm (47.0 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 150.0 kg (330.7 pounds) |
Symnh T 125 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 222 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. |
| Rear Tyre | 130/80-17 |
| Front Tyre | 100/90-19 |
| Rear Suspension | Mono Shock |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sym SYMNH T 125 discussion group or the general Sym discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | SYM motorcycles are produced by Sanyang Motor in Taiwan. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | LCD dashboard |
| Motorcycle name | Sym SYMNH T 125 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.