Tiger 900 Rally Pro - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip and assist |
| Final Drive | O-ring Chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system, side mounted stainless steel silencer |
| Max Torque | 66.4 ft lb @ 6,850 rpm |
| Max Power | 108 PS / 106.5 bhp (79.5 kW) @ 9,500 rpm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Capacity | 888 cc cc |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 503 lb (228 kg) |
| Fuel Capacity | 5.28 US gal (20 litres) |
| Wheelbase | 61.06 in (1551 mm) |
| Seat Height | Adjustable 33.86/34.65 in (860/880 mm) |
| Overall Height | 57.16 in (1452 mm) low screen position, 59.13 in (1502 mm) high screen position |
| Overall Width | 36.81 in (935 mm) |
Tiger 900 Rally Pro dimensions and frame | |
| Trail | 4.59 in (116.8 mm) |
| Rake | 24.4 º |
| Rear Brakes | Single 255mm disc. Single piston sliding caliper. Optimised cornering ABS |
| Front Brakes | Twin 320mm floating discs, Brembo Stylema 4 piston Monobloc calipers. Radial front master cylinder, Optimised Cornering ABS |
| Rear Suspension | Showa rear suspension unit,manually adjustable preload and rebound damping, 230mm wheel travel |
| Front Suspension | Showa 45mm upside down forks, manual preload, rebound and compression damping adjustment, 240mm travel |
| Rear Tyre | Bridgestone Battlax Adventure 150/70-R17 |
| Front Tyre | Bridgestone Battlax Adventure 90/90-21 |
| Frame | Tubular steel trellis main frame. Fabricated, bolt-on aluminium rear subframe. |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.