Triumph Tiger 800 XRX - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 Triumph Tiger 800 XRX is a middleweight adventure motorcycle designed for riders seeking a capable, versatile platform for both on-road and light off-road exploration. Known for its balanced handling, manageable seat height, and practical features including traction control, cruise control, and switchable ABS, it appeals to adventure enthusiasts and touring riders. The bike's 19-liter fuel capacity and comfortable ergonomics make it well-suited for extended journeys on varied terrain.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2018 |
| Model | Triumph Tiger 800 XRX |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Stainless steel 3 into 1. high level stainless steel silencer |
| Greenhouse gases | 133.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.74 litres/100 km (17.4 km/l or 40.98 mpg) |
| Driveline | O ring chain |
| Clutch | Wet. multi-plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Multipoint sequential |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 74.0 x 61.9 mm (2.9 x 2.4 inches) |
| Compression | 11.3:1 |
| Torque | 79.00 Nm (8.1 kgf-m or 58.3 ft.lbs) @ 7850 Revolutions">RPM |
| Power | 95.00 Horsepower">HP (69.3 Kilowatt">kW)) @ 9300 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line three, four-stroke |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminium alloy 10-spoke |
| Rear brakes diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Rear brakes | Single disc. Nissin single piston sliding caliper, switchable ABS. |
| Front brakes diameter | 308 mm (12.1 inches) |
| Front brakes | Double disc. Floating discs, Brembo 2-piston sliding calipers, switchable ABS. |
| Rear tyre | 150/70-R17 |
| Front tyre | 100/90-19 |
| Rear wheel travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | Showa monoshock with hydraulically adjustable preload |
| Front wheel travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Front Suspension | Showa 43mm upside down forks, |
| Trail | 92 mm (3.6 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.9° |
| Frame type | Tubular steel trellis. Twin-sided, cast aluminium alloy swingarm. |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.70 litres (0.24 quarts) |
| Fuel capacity | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Wheelbase | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Overall width | 795 mm (31.3 inches) |
| Overall length | 2,215 mm (87.2 inches) |
| Overall height | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Alternate seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4750 HP/kg |
| Dry weight | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Windscreen. Traction control. Cruise control. Low seat version available. |
| Factory warranty | 24 months unlimited milage |
| Instruments | LCD multi-functional instrument pack with digital speedometer, trip computer, analogue tachometer, gear position indicator, fuel gauge, service indicator, switchable ABS and clock |
| Starter | Electric |
| Color options | Jet Black, Matt Jet Black, Chrystal White, Lucerne Blue |
Rider Reviews
Total comments: 1
















Please Login or Register if you would like to leave a comment.