V Strom 800DE - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Suzuki V-Strom 800DE is a middleweight adventure tourer powered by a 776cc V-twin engine delivering 84 horsepower and 78 Nm of torque. Designed for riders seeking versatility, it excels at both on-road riding and light off-road exploration with a balanced, approachable character. Known for reliability and user-friendly performance, it suits adventurous riders prioritizing comfort and practicality over extreme performance.
2026
General information | |
| Color Options | Champion Yellow, Glass Matt Mechanical Grey, Glass Sparkle Black |
| Category | Super motard |
| Model | Suzuki V-Strom 800DE |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Twin catalyzers |
| Emission | 105.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.55 litres/100 km (22.0 km/l or 51.70 mpg) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 84.0 x 70.0 mm (3.3 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| Max Torque | 78.0 Nm (8.0 kgf-m or 57.5 ft.lbs) |
| Engine Details | 270-degree crankshaft layout |
| Capacity | 776.0 ccm (47.35 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.06 litres (5.30 US gallons) |
| Wheelbase | 1570 mm (61.8 inches) |
| Ground Clearance | 220 mm (8.7 inches) |
| Overall Width | 975 mm (38.4 inches) |
| Overall Length | 2345 mm (92.3 inches) |
| Overall Height | 1310 mm (51.6 inches) |
| Seat Height | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3665 HP/kg |
| Dry Weight | 230.0 kg (507.1 pounds) |
V Strom 800DE dimensions and frame | |
| Seat | Two-up seat |
| Wheels | Wire-spoked |
| Rear Brakes | Single disc. 1-piston. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Nissin 2-piston calipers. ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 220 mm (8.7 inches) |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 114 mm (4.5 inches) |
| Frame | Twin-spar aluminum-alloy |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 185.0 km/h (115.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki V-Strom 800DE discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 3-way height-adjustable windscreen. Intelligent Ride System. Bi-directional Quick Shift. Drive Mode Selector. Traction Control. Switchable ABS. Windscreen. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlights |
| Instruments | TFT colour display |
| Oil capacity | 3.90 litres (4.12 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 28.0° |
| Lubrication system | Forced feed circulation, wet sump |
| Power | 84.3 HP (61.5 kW)) |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.