YZF R1M - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yamaha YZF-R1M is a premium supersport designed for experienced riders seeking cutting-edge performance and technology. Its 998cc crossplane engine delivers 200 horsepower with advanced fuel injection and titanium components, renowned for aggressive acceleration and precise handling on track and road.
2025
General information | |
| Color Options | Carbon Fiber Grey/Blue |
| Price | US$ 27699. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 165.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 7.13 litres/100 km (14.0 km/l or 32.99 mpg) |
| Clutch | Wet multiplate assist and slipper clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCI: Transistor Controlled Ignition |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Fuel Injection with YCC-T and YCC-I |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 79.0 x 50.9 mm (3.1 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 112.0 Nm (11.4 kgf-m or 82.6 ft.lbs) @ 11500 RPM |
| Engine Details | Crossplane crankshaft technology. Titanium intake valves. |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 998.0 ccm (60.90 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.03 litres (4.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1405 mm (55.3 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 691 mm (27.2 inches) |
| Overall Length | 2055 mm (80.9 inches) |
| Overall Height | 1166 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 861 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 1.1111 HP/kg |
| Wet Weight | 205.0 kg (452.0 pounds) |
| Dry Weight | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| | |
YZF R1M dimensions and frame | |
| Wheels | Blue rims. Bridgestone Battlax tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Hydraulic. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 200/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Öhlins® Electronic Racing Suspension single shock, fully adjustable |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 43mm Öhlins® Electronic Racing Suspension NPX fork, fully adjustable |
| Trail | 102 mm (4.0 inches) |
| Frame | Aluminum Deltabox |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamaha YZF-R1M discussion group or the general Yamaha discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Power Delivery Modes. Lean Angle-Sensitive Traction Control. Slide Control. Launch Control. Windscreen. |
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | LED Headlights |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Exhaust system | Titanium Exhaust |
| Output | 200.0 HP (146.0 kW)) @ 13500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Yamaha YZF-R1M |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.