1390 Super Adventure S Evo - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 KTM 1390 Super Adventure S Evo is a versatile middleweight adventure bike designed for riders seeking capable all-terrain exploration with modern performance. Powered by a 1350cc V2 engine producing 170 horsepower and 145 Nm of torque, it excels at long-distance touring and mixed-surface riding. Known for its balance of power, comfort, and off-road capability, it suits adventure enthusiasts from intermediate to experienced riders.
2025
General information | |
| Color Options | Orange/black, grey/black |
| Category | Allround |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 155.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.70 litres/100 km (14.9 km/l or 35.11 mpg) |
| Clutch | PASC slipper clutch, hydraulically actuated |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS with RBW, twin ignition |
| Induction | Injection. Keihin, 52 mm |
| Bore x Stroke | 110.0 x 71.0 mm (4.3 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 145.0 Nm (14.8 kgf-m or 107.0 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 170.0 HP (124.1 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine Details | 75° V arrangement |
| Capacity | 1350.0 ccm (82.38 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 23.00 litres (6.08 US gallons) |
| Wheelbase | 1558 mm (61.3 inches) |
| Ground Clearance | 223 mm (8.8 inches) |
| Seat Height | 847 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.7727 HP/kg |
| Dry Weight | 220.0 kg (485.0 pounds) |
1390 Super Adventure S Evo dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo twin-piston fixed calliper, brake disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 267 mm (10.5 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo four-piston radial fixed calliper, brake discs, floating. ABS. |
| Rear Tyre | 170/60-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR19 |
| Rear Wheel Travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear Suspension | WP SAT - Semi-active suspension monoshock |
| Front Wheel Travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Front Suspension | WP SAT- Semi-active suspension, Upside-Down Ø 48 mm |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
| Frame | Chrome-moly tubular space frame, powder-coated |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 KTM 1390 Super Adventure S Evo discussion group or the general KTM discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 15 000 km |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. |
| Instruments | 8.8†TFT display |
| Reserve fuel capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Alternate seat height | 867 mm (34.1 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 24.8° |
| Driveline | 525 X Ring. Primary drive: 40:76. |
| Lubrication system | Forced oil lubrication with 3 pumps |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | KTM 1390 Super Adventure S Evo |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.