FC450 - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Husqvarna FC450 is a professional-grade four-stroke motocross bike designed for competitive riders and experienced enthusiasts seeking maximum power and precision. Known for its potent 450cc engine, advanced suspension geometry, and lightweight chassis, it excels in high-speed racing and demanding terrain. Best suited for riders with significant experience and serious racing ambitions.
2026
General information | |
| Color Options | White/yellow/blue |
| Price | US$ 11399. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Husqvarna FC 450 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 44 mm |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | 13.6:1 |
| Max Power | 63.0 HP (46.0 kW)) |
| Capacity | 449.9 ccm (27.45 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1490 mm (58.7 inches) |
| Ground Clearance | 336 mm (13.2 inches) |
| Seat Height | 946 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.6128 HP/kg |
| Dry Weight | 102.8 kg (226.6 pounds) |
FC450 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims. DUNLOP MX33 tyres. |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo single-piston floating calliper |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo twin-piston floating calliper |
| Rear Tyre | 140/90-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 293 mm (11.5 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 305 mm (12.0 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna FC 450 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Electrical | Lightweight Li-Ion 2.0 Ah battery |
| Rake (fork angle) | 26.1deg |
| Exhaust system | Aluminum |
| Driveline | 520, Non-sealed chain. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.