250 Racing - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Induction | Injection |
| Max Power | 27.6 HP (20.2 kW)) @ 8300 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 250.0 ccm (15.26 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 18.00 litres (4.76 US gallons) |
| Wheelbase | 1415 mm (55.7 inches) |
| Overall Width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall Length | 2065 mm (81.3 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Power/Weight Ratio | 0.1579 HP/kg |
| Dry Weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
|
|
250 Racing dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Double disc. ABS |
| Rear Tyre | 150/70-17 |
| Front Tyre | 110/70-17 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamasaki 250 Racing discussion group or the general Yamasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand. |
| Motorcycle name | Yamasaki 250 Racing |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.