Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip and assist |
| Final Drive | O-ring Chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system, side mounted stainless steel silencer |
| Max Torque | 66.4 ft lb @ 6,850 rpm |
| Max Power | 108 PS / 106.5 bhp (79.5 kW) @ 9,500 rpm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Capacity | 888 cc |
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 483 lb (219 kg) |
| Fuel Capacity | 5.28 US gal (20 litres) |
| Wheelbase | 61.26 in (1556 mm) |
| Seat Height | Adjustable 32.23/33.07 in (820/840 mm) |
| Overall Height | 55.51 in (1410 mm) low screen position, 57.48 in (1460 mm) high screen position |
| Overall Width | 36.61 in (930 mm) |
|
|
Tiger 900GT dimensions and frame |
| Trail | 4.04 in (102.7 mm) |
| Rake | 24.6 º |
| Rear Brakes | Single 255mm disc. Single piston sliding caliper. Optimised cornering ABS |
| Front Brakes | Twin 320mm floating discs, Brembo Stylema 4 piston Monobloc calipers. Radial front master cylinder, Optimised Cornering ABS |
| Rear Suspension | Marzocchi rear suspension unit, manual preload and rebound damping adjustment, 170mm wheel travel |
| Front Suspension | Marzocchi 45mm upside down forks, manual rebound and compression damping adjustment, 180mm travel |
| Rear Tyre | Metzeler TouranceTM Next, 150/70R17 |
| Front Tyre | Metzeler TouranceTM Next, 100/90-19 |
| Frame | Tubular steel trellis main frame. Fabricated, bolt-on aluminium rear subframe |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.