350 EXC F Six Days - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 KTM 350 EXC-F Six Days is a lightweight enduro machine built for serious off-road competitors and technical terrain enthusiasts. Its potent 349.7cc liquid-cooled four-stroke engine delivers impressive power-to-weight performance, while the Six Days specification emphasizes durability and rally-proven reliability. Known for its agility and precision handling, it excels in challenging cross-country and extreme enduro conditions.
2026
General information | |
| Color Options | Orange/grey/black/purple/yellow |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | KTM 350 EXC-F Six Days |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 88.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.83 litres/100 km (26.1 km/l or 61.42 mpg) |
| Clutch | Wet, DDS multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 42 mm |
| Bore x Stroke | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 13.7:1 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 349.7 ccm (21.34 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.50 litres (2.25 US gallons) |
| Wheelbase | 1489 mm (58.6 inches) |
| Ground Clearance | 347 mm (13.7 inches) |
| Seat Height | 963 mm (37.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 107.7 kg (237.4 pounds) |
350 EXC F Six Days dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brake calipers on floating bearings |
| Rear Tyre | 140/80-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Rear Suspension | WP XPLOR shock absorber with PDS |
| Front Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD, Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 KTM 350 EXC-F Six Days discussion group or the general KTM discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Map select switch. Traction control. Quick shifter. |
| Electrical | 2 Ah lithium-ion battery |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Exhaust system | Aluminum |
| Driveline | 520 X-ring chain |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.