350 SX F - 2026 Specifications and Reviews
The 2025 KTM 350 SX-F is a mid-size motocross bike designed for intermediate to advanced riders seeking a versatile machine. Powered by a 349.7cc liquid-cooled four-stroke single with fuel injection, it delivers responsive power and excellent handling characteristics. Known for its lightweight construction and competitive performance, it excels in both recreational and amateur racing environments.
2026
General information | |
| Color Options | Orange/black/grey |
| Category | Cross / motocross |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-disc clutch, Brembo hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Keihin EMS |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 44 mm |
| Bore x Stroke | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) |
| Capacity | 349.7 ccm (21.34 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.20 litres (1.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1493 mm (58.8 inches) |
| Ground Clearance | 343 mm (13.5 inches) |
| Seat Height | 958 mm (37.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 101.9 kg (224.7 pounds) |
| | |
350 SX F dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 2.15-19 |
| Front Tyre | 1.6-21 |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD (AER), Ø 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. Aluminum-reinforced polyamide subframe. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 KTM 350 SX-F discussion group or the general KTM discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Connectivity. |
| Electrical | 2Ah Lithium battery. |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Exhaust system | Aluminum |
| Driveline | 520, Non-sealed chain |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | KTM 350 SX-F |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.