|
| Color Options | Blue/white/green |
| Category | Enduro / offroad |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Hydraulic, multidisc in oil bath |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. VITESCO electronic injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 95.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Engine Details | Sherco engine |
| Capacity | 449.4 ccm (27.42 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 9.80 litres (2.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1465 mm (57.7 inches) |
| Ground Clearance | 355 mm (14.0 inches) |
| Seat Height | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
450 Sef Factory dimensions and frame |
| Wheels | Aluminum rim with Michelin Enduro Competition tube-type tire |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo |
| Rear Tyre | 2.15-18 |
| Front Tyre | 1.60-21 |
| Rear Wheel Travel | 330 mm (13.0 inches) |
| Rear Suspension | WP Monoshock progressive rear suspension with aluminum control rods, adjustable for high and low speed compression and spring pre-load. |
| Front Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Suspension | WP 48mm telescopic fork, rebound and compression adjustable |
| Frame | Chrome-Molybdenum steel semi-perimeter |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sherco 450 SEF Factory discussion group or the general Sherco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Electrical | 12 V / 4Ah Yuasa battery. |
| Exhaust system | Inox pipe with catalytic aluminium silencer |
| Driveline | Gears in primary drive secondary drive with chain |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Sherco 450 SEF Factory |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.