|
| Color Options | Blue/white/yellow/green |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2025 |
| Model | Sherco 500 SEF Factory |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Hydraulic, multidisc in oil bath |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Synerject digital electronic injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 93.0 x 63.4 mm (3.7 x 2.5 inches) |
| Engine Details | Sherco engine |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 478.2 ccm (29.18 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 9.80 litres (2.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1465 mm (57.7 inches) |
| Ground Clearance | 355 mm (14.0 inches) |
| Seat Height | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
|
|
500 Sef Factory dimensions and frame |
| Wheels | Black anodized Excel rim with Michelin Enduro Medium tires |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo |
| Rear Tyre | 2.15-18 |
| Front Tyre | 1.60-21 |
| Rear Wheel Travel | 330 mm (13.0 inches) |
| Rear Suspension | KYB shock absorber 50 with hydraulic adjustment and specific spring calibration. |
| Front Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Suspension | KYB close cartridge fork with hydraulic adjustment and specific spring calibration. |
| Frame | High strength Chrome-Molybdenum steel semi-perimeter |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sherco 500 SEF Factory discussion group or the general Sherco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 2 engine maps. French brand. |
| Electrical | 12V 140A Lithium battery. |
| Exhaust system | Sherco Factory exhaust with AkrapoviÄ silencer |
| Driveline | Gears in primary drive secondary drive with chain |
| Lubrication system | Dry sump |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.