50 SM RS Pink - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Sherco 50 SM-RS Pink is a lightweight supermoto built for young riders and beginners seeking an agile, easy-to-handle machine. Its nimble two-stroke Minarelli engine and responsive handling make it ideal for learning streetbike skills and enjoying playful urban riding. Known for its vibrant styling and reliable performance, this 50cc delivers fun and accessibility in equal measure.
2026
General information | |
| Color Options | Pink |
| Category | Super motard |
| Model | Sherco 50 SM-RS Pink |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Multidisc in oil bath |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Carburettor. Dell´ Orto |
| Bore x Stroke | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Engine Details | Minarelli AM6 engine |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 49.7 ccm (3.03 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.00 litres (1.85 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground Clearance | 260 mm (10.2 inches) |
| Seat Height | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 83.0 kg (183.0 pounds) |
50 SM RS Pink dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 180 mm (7.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 3.50-17 |
| Front Tyre | 2.50-17 |
| Rear Suspension | Paioli Mono-shock with adjustable preload |
| Front Suspension | Up side down Ø 41mm |
| Frame | Chrome-moly steel multi tube |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sherco 50 SM-RS Pink discussion group or the general Sherco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | French brand. |
| Exhaust system | Aluminum Silencer |
| Driveline | Gear primary drive. |
| Lubrication system | Automatic mix |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.