CB1000 Hornet SP - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Honda CB1000 Hornet SP is a middleweight sportbike engineered for experienced riders seeking responsive handling and spirited performance. Powered by a 1,000cc inline-four engine paired with a six-speed manual transmission, it delivers thrilling acceleration while maintaining Honda's legendary reliability. Premium Showa and Öhlins suspension components combined with Brembo brakes make it equally at home on track days or aggressive street riding.
2026
General information | |
| Color Options | Matte Black Metallic |
Engine and Transmission Specifications | |
| Final Drive | #525 Chain; 15T/45T |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | Six-speed manual |
| Starting | Push-button electric starter |
| Ignition | Full transisterized |
| Induction | Programmed electronic fuel injection (PGM-FI); 44mm throttle bodies (throttle by wire) |
| Compression Ratio | 11.7:1 |
| Bore x Stroke | 76.0mm x 55.1mm |
| Engine Type | 1,000cc liquid-cooled four-stroke inline four |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 465 pounds |
| Fuel Capacity | 4.5 gallons |
| Wheelbase | 57.3 inches |
| Seat Height | 31.9 inches |
| Ground Clearance | 5.3 inches |
| Overall Height | 42.8 inches |
| Overall Width | 31.2 inches |
| Overall Length | 84.3 inches |
| | |
CB1000 Hornet SP dimensions and frame | |
| Trail | 3.9 inches (98mm) |
| Rake | 25.0º |
| Rear Tyre | 180/55-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Brakes | Single Nissin one-piston hydraulic caliper w/ 240mm disc; ABS |
| Front Brakes | Dual Brembo Stylema radial-mount four-piston hydraulic calipers w/ 310mm floating discs; ABS |
| Rear Suspension | Pro-link system w/ Öhlins TTX36 shock absorber; adjustable preload, compression/rebound damping; 5.5-inch travel |
| Front Suspension | 41mm Showa Separate Function Front Fork Big Piston (SFF-BP) w/ adjustable preload and compression/rebound damping; 5.1-inch travel |
Other specs | |
| Warranty | 1 year |













Please Login or Register if you would like to leave a comment.