Street Triple 765RX - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Induction | Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control |
| Max Torque | 59 lb-ft (80 Nm) @ 9,500 rpm |
| Max Power | 130 PS / 128.2 bhp (95.6 kW) @ 12,000 rpm |
| Compression Ratio | 13.25:1 |
| Capacity | 765 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, 12 valve, DOHC, inline 3-cylinder |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 3.96 gal (15 liters) |
| Wet Weight | 414.5 lb (188 kg) |
| Wheelbase | 55.0 in (1397 mm) |
| Seat Height | 33.0 in (839 mm) |
| Overall Height | 41.4 in (1051 mm) |
| Overall Width | 30.1 in (765 mm) |
| Overall Length | 80.7 in (2051 mm) |
Street Triple 765RX dimensions and frame | |
| Trail | 3.75 in (95.3 mm) |
| Rake | 23.0deg (same in imperial) |
| Rear Brakes | Single 8.66 in (220 mm) disc, Brembo single piston caliper, OC-ABS |
| Front Brakes | Twin 12.2 in (310 mm) floating discs, Brembo Stylema 4-piston radial monobloc calipers, OC-ABS, Brembo MCS radial master cylinder |
| Rear Suspension | Öhlins STX40 piggyback reservoir monoshock, adjustable compression and rebound damping, and preload adjustment. 5.16 in (131.2 mm) wheel travel. |
| Front Suspension | Öhlins NIX30, adjustable compression and rebound damping, and preload adjustment. 4.5 in (115 mm) wheel travel. |
| Rear Tyre | 180/55 ZR 17 |
| Front Tyre | 120/70 ZR 17 |
| Frame | Aluminum beam twin spar frame with 2-piece high pressure die cast rear subframe |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.