Address 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki Address 125 is a practical automatic scooter designed for urban commuters and new riders seeking reliable, fuel-efficient daily transportation. Its lightweight frame, compact dimensions, and easy-to-use automatic transmission make it ideal for navigating city traffic and congested streets. Known for dependable performance and low maintenance costs, the Address 125 excels as an affordable, accessible entry-level scooter.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Dark Greenish Blue, Metallic Matt Bordeaux Red, Pearl Mirage White |
| Category | Scooter |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 36.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 1.58 litres/100 km (63.3 km/l or 148.87 mpg) |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | Transistorised |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 52.5 x 57.4 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 10.0 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Wheelbase | 1265 mm (49.8 inches) |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall Width | 690 mm (27.2 inches) |
| Overall Length | 1825 mm (71.9 inches) |
| Overall Height | 1160 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 105.0 kg (231.5 pounds) |
| | |
Address 125 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 90/100-10 |
| Front Tyre | 90/90-12 |
| Rear Suspension | Swingarm type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki Address 125 discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | Underseat storage, 21.8L. |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | Analogue |
| Driveline | CVT |
| Lubrication system | Wet sump |
| Output | 8.7 HP (6.4 kW)) @ 6750 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Suzuki Address 125 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.