Adx 300 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Sym ADX 300 is a practical maxi-scooter designed for urban commuters and riders seeking comfortable, efficient daily transportation. Powered by a 278cc liquid-cooled four-stroke engine producing 25.5 HP, it delivers dependable performance with automatic CVT transmission and modern EFI fuel injection. Known for its user-friendly nature and reliability, the ADX 300 excels as an affordable, low-maintenance alternative to small motorcycles.
2025
General information | |
| Color Options | Black, grey, white, Blue |
| Category | Scooter |
| Model | Sym ADX 300 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 Pluss |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. EFI |
| Max Torque | 26.0 Nm (2.7 kgf-m or 19.2 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Capacity | 278.3 ccm (16.98 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1510 mm (59.4 inches) |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall Width | 810 mm (31.9 inches) |
| Overall Length | 2185 mm (86.0 inches) |
| Overall Height | 1325 mm (52.2 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| | |
Adx 300 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Bosh ABS. |
| Brake Disc Diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. |
| Rear Tyre | 140/70-14 |
| Front Tyre | 120/70-15 |
| Rear Suspension | Dual Shock |
| Front Suspension | Telescope fork |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sym ADX 300 discussion group or the general Sym discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED head light, LED position light, LED tail light, and LED turn indicators. |
| Instruments | LCD instrument panel |
| Driveline | CVT |
| Power | 25.5 HP (18.6 kW)) @ 8000 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.