Ai 1 More - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Green |
| Category | Scooter |
| Model | Aeon Ai-1 More |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Max Torque | 25.0 Nm (2.5 kgf-m or 18.4 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Engine Details | Aluminum alloy permanent magnet synchronous motor. Peak power 16.0 kW. |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1310 mm (51.6 inches) |
| Overall Width | 730 mm (28.7 inches) |
| Overall Length | 1850 mm (72.8 inches) |
| Overall Height | 1080 mm (42.5 inches) |
| Seat Height | 744 mm (29.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0912 HP/kg |
| Dry Weight | 103.0 kg (227.1 pounds) |
Ai 1 More dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Double disc |
| Brake Disc Diameter | 180 mm (7.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system |
| Rear Tyre | 110/70-12 |
| Front Tyre | 100/90-12 |
| Rear Suspension | Unit swing arm |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel tube |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 82.0 km/h (51.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aeon Ai-1 More discussion group or the general Aeon discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Range 110 km. Made in Taiwan. |
| Lighting | LED lights |
| Driveline | Double rear shafts power output with differential gear |
| Power | 9.4 HP (6.9 kW)) @ 3000 RPM |
| Engine type | Electric |
| Year | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.