Alloy Gp 125 Lc - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Yellow/ivory, red/ivory, ivory, blue, mint green/ivory, pearl white |
| Category | Scooter |
| Model | Royal Alloy GP 125 LC |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Clutch | Automatic |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic Inductive |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Bosch |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| Max Torque | 10.0 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.00 litres (2.91 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Overall Width | 620 mm (24.4 inches) |
| Overall Length | 1870 mm (73.6 inches) |
| Overall Height | 1115 mm (43.9 inches) |
| Seat Height | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
Alloy Gp 125 Lc dimensions and frame | |
| Wheels | Cast |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system (CBS) |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Single Shock |
| Front Suspension | Double hydraulic preload adjustable shock absorber with coil spring |
| Frame | Steel cradle |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 105.0 km/h (65.2 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Royal Alloy GP 125 LC discussion group or the general Royal Alloy discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | UK brand. Chinese made scooter. |
| Warranty | 24 months, unlimited mile, roadside assistance |
| Lighting | LED lights |
| Electrical | 12 Volt 14Ah battery |
| Instruments | Digital |
| Driveline | CVT |
| Output | 12.7 HP (9.3 kW)) @ 9500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.