Arios 50 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black, grey |
| Category | Scooter |
| Model | Orcal Arios 50 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 60.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 2.60 litres/100 km (38.5 km/l or 90.47 mpg) |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | ECU |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 39.0 x 41.5 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Compression Ratio | 12.1:1 |
| Max Torque | 2.7 Nm (0.3 kgf-m or 2.0 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Capacity | 49.6 ccm (3.03 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 6.20 litres (1.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1275 mm (50.2 inches) |
| Overall Width | 635 mm (25.0 inches) |
| Overall Length | 1750 mm (68.9 inches) |
| Overall Height | 1075 mm (42.3 inches) |
| Seat Height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 90.0 kg (198.4 pounds) |
Arios 50 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system (CBS) |
| Rear Tyre | 130/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Tubular |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Orcal Arios 50 discussion group or the general Orcal discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | French brand. |
| Warranty | 2 years |
| Instruments | Analogue |
| Driveline | CVT |
| Power | 3.0 HP (2.2 kW)) @ 8000 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.