Askoll eS3 EVOlution - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Askoll eS3 EVOlution is an electric scooter designed for urban commuters seeking practical, emission-free mobility. Its brushless motor delivers responsive torque ideal for city riding, while the automatic transmission and comfortable suspension make it accessible to riders of all experience levels. Best known for combining affordability with modern electric technology.
2022
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2022 |
| Model | Askoll eS3 EVOlution |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Pulley w/toothed timing belt |
| Transmission type | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Top speed | 66.0 km/h (41.0 mph) |
| Torque | 130.0 Nm (13.3 kgf-m or 95.9 ft.lbs) |
| Engine details | Brushless permanent magnet electric motor |
| Engine type | Electric |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Black, 5-spoke |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. CBS |
| Rear tire | 90/80-26 |
| Front tire | 80/80-16 |
| Rear Suspension | Hydraulic monoshock |
| Front Suspension | Hydraulic telescopic fork |
| Frame type | Steel tubular |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1245 mm (49.0 inches) |
| Overall length | 1830 mm (72.0 inches) |
| Seat height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 70.0 kg (154.3 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Two 54V 26.1Ah lithium-ion battery. Range 96 km. Charging 3.5 hours. Italian made scooter. |
| Light | LED headlight |
| Instruments | Analogue, digital |
| Starter | Electric |
| Color options | White, Dark Titanium Matt, Blue, Silver/Black, Silver/Yellow, titanium |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.