Hunter 350 - 2026 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Lubrication System | Wet sump, forced lubrication |
| Gearbox | 5 Speed constant mesh |
| Clutch | Wet, multi-plates (Assist & Slip) Clutch |
| Ignition | Electronic Fuel Injection(EFI) |
| Max Torque | 27 Nm @ 4000 rpm |
| Max Power | 20.2 BHP @ 6100 rpm (14.87 kW) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Bore x Stroke | 72 mm x 85.8 mm |
| Capacity | 349cc |
| Engine Type | Single cylinder, 4 stroke, Air-Oil cooled |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 13 ltr |
| Wet Weight | 181 kg (with 90% fuel & oil) |
| Seat Height | 790 mm |
| Overall Height | 1070 mm (without mirrors) |
| Overall Width | 810 mm (without mirrors) |
| Overall Length | 2055 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 1370 mm |
Hunter 350 dimensions and frame |
| ABS | Dual Channel ABS |
| Rear Brakes | 270 mm disc, single piston floating caliper |
| Front Brakes | 300 mm disc with twin piston floating caliper |
| Rear Tyre | Alloy Wheel - 140/70 - 17" - 66P (Tubeless Tyre) |
| Front Tyre | Alloy wheel- 110/70-17´´ 54P ( Tubeless Tyre) |
| Front Suspension | Telescopic, 41mm forks |
| Frame | Twin Downtube Spine Frame |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.