Aspid 200 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black, Blue |
| Category | Allround |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric & kick |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 11.0 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) |
| Max Power | 12.8 HP (9.3 kW)) @ 8000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 200.0 ccm (12.20 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Overall Width | 815 mm (32.1 inches) |
| Overall Length | 1979 mm (77.9 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Power/Weight Ratio | 0.1133 HP/kg |
| Dry Weight | 113.0 kg (249.1 pounds) |
|
|
Aspid 200 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 110/90-16 |
| Front Tyre | 2.75-18 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 100.0 km/h (62.1 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Serpento Aspid 200 discussion group or the general Serpento discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Sold in South-America. Produced in China. |
| Electrical | 12V / 7-3A battery |
| Motorcycle name | Serpento Aspid 200 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.