Aurora Hellfire V8 - 2017 Specifications and Reviews
The Aurora Hellfire V8 is an Australian-designed sport-touring motorcycle engineered for experienced riders seeking performance and versatility. Its V8 engine delivers commanding power, while multiple ride modes and customizable traction control suit various riding conditions. The bike excels as a capable all-rounder, balancing sport agility with practical touring capability.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2017 |
| Model | Aurora Hellfire V8 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Dual shaft |
| Clutch | Sigma counter-rotating multi-plate hydraulic slipper clutch. |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced lubrication with dry sump pump |
| Ignition | Electronic |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 86.0 x 55.4 mm (3.4 x 2.2 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Torque | 319.00 Nm (32.5 kgf-m or 235.3 ft.lbs) @ 7000 Revolutions">RPM |
| Power | 417.00 Horsepower">HP (304.4 Kilowatt">kW)) @ 9500 Revolutions">RPM |
| Engine details | Quad-cam engine |
| Engine type | V8, four-stroke |
| Capacity: | 2575.00 ccm (157.13 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Brembo P234 dual callipers with switchable/optional ABS |
| Front brakes | Double disc. Brembo GP4 RX Radial callipers and master cylinders with switchable/optional ABS |
| Rear tyre | 190/50-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear Suspension | Fully adjustable Ohlins TTX electronic suspension unit. |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Fully adjustable Ohlins TTX electronic suspension unit. |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 6.00 litres (0.40 quarts) |
| Fuel capacity | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Wheelbase | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Overall width | 850 mm (33.5 inches) |
| Overall length | 2,229 mm (87.8 inches) |
| Overall height | 820 mm (32.3 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 1.5736 HP/kg |
| Dry weight | 265.0 kg (584.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Wet, City, Touring, Sport and custom ride modes. Programmable traction control up to ten customisable settings or off. Australian designed bike. |
| Electrical | Shorai LFX Lithium battery. |
| Starter | Electric |
| Color options | Grey |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.