Aventura 125 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Gray/ Green, Red, Black |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Rieju Aventura 125 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 14.00 litres (3.70 US gallons) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.9 inches) |
| Overall Width | 880 mm (34.6 inches) |
| Overall Length | 2110 mm (83.1 inches) |
| Overall Height | 1330 mm (52.4 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1069 HP/kg |
| Dry Weight | 138.0 kg (304.2 pounds) |
Aventura 125 dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Double piston caliper. |
| Rear Tyre | 130/80-17 |
| Front Tyre | 100/90-18 |
| Rear Suspension | Progressive Mono-shock |
| Front Suspension | Upside down forks |
| Frame | Tubular steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Rieju Aventura 125 discussion group or the general Rieju discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Spanish brand. |
| Carrying Capacity | Rear rack, optional top case. |
| Electrical | 12 Volt |
| Instruments | LCD instruments |
| Exhaust system | Racing muffle |
| Power | 14.8 HP (10.8 kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.