Aventura 500 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Grey/green, red |
| Category | Super motard |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission | 84.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.62 litres/100 km (27.6 km/l or 64.98 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Bore x Stroke | 67.0 x 68.8 mm (2.6 x 2.7 inches) |
| Engine Details | Honda/Loncin engine |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 500.0 ccm (30.51 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 40.00 litres (10.57 US gallons) |
| Wheelbase | 1440 mm (56.7 inches) |
| Overall Width | 860 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2200 mm (86.6 inches) |
| Overall Height | 1370 mm (53.9 inches) |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 190.0 kg (418.9 pounds) |
|
|
Aventura 500 dimensions and frame |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS |
| Rear Tyre | 150/70-18 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear Suspension | Reservoir Monoshock with Adjustable Compression, Rebound, and Spring Preload |
| Front Wheel Travel | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Suspension | Ø43mm Inverted Fork, Adjustable in Compression and Rebound without Tools |
| Frame | Perimiter Twin-Spar, High-Strength Steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Rieju Aventura 500 discussion group or the general Rieju discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Adventure bike with twin fuel tanks and an autonomy of 1000 km. Windscreen. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital |
| Motorcycle name | Rieju Aventura 500 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.