Azel Atila 125 - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Azel Atila 125 is a lightweight enduro bike designed for beginner and recreational off-road riders. Its modest 125cc single-cylinder engine delivers enough power for trail riding and light adventure use. Known for its affordability and simplicity, this dual-sport excels at introducing riders to off-road motorcycling.
2010
General information | |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2010 |
| Model | Azel Atila 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Cooling system | Air |
| Ignition | C.D.I. |
| Fuel system | Carburettor |
| Torque | 7.90 Nm (0.8 kgf-m or 5.8 ft.lbs) @ 7000 |
| Power | 9.00 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 2.15-18 |
| Front tyre dimensions | 1.6-21 |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Overall width | 730 mm (28.7 inches) |
| Overall length | 2,070 mm (81.5 inches) |
| Overall height | 1,070 mm (42.1 inches) |
| Power/weight ratio | 0.0750 HP/kg |
| Dry weight | 120.0 kg (264.6 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Orange/black/white |
| Starter | Electric & kick |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.