Big Dog K-9 250 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Big Dog K-9 250 is a cruiser-style motorcycle designed for riders seeking a lightweight, manageable platform with classic aesthetic appeal. Known for its accessible seat height and relatively modest 303 kg weight, it suits beginner to intermediate riders comfortable with smaller displacement bikes. The K-9 250 emphasizes low-speed maneuverability and straightforward cruiser styling over performance credentials.
2011
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2011 |
| Model | Big Dog K-9 250 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | 6-speed direct drive. Chain primary drive - Spring Compensated |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Fuel control | OHV |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 104.8 x 111.1 mm (4.1 x 4.4 inches) |
| Compression | 9.7:1 |
| Engine details | 45 degree V-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1819.08 ccm (111.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. 4-piston |
| Front brakes | Single disc. 4-piston diff bore |
| Rear tyre dimensions | 250/40-R18 |
| Front tyre dimensions | MH90-21 |
| Front suspension | Telescopic fork |
| Trail | 119 mm (4.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 42.0° |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 2.80 litres (0.18 quarts) |
| Reserve fuel capacity | 1.50 litres (0.40 gallons) |
| Fuel capacity | 16.60 litres (4.39 gallons) |
| Wheelbase | 1,981 mm (78.0 inches) |
| Ground clearance | 114 mm (4.5 inches) |
| Overall length | 2,667 mm (105.0 inches) |
| Seat height | 622 mm (24.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 303.0 kg (668.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Power Steering |
| Carrying capacity | Front Rack Capacity 100 lbs / 45.4 kg. Rear Rack Capacity 50 lbs / 22.7 kg. Towing Capacity 1,050 lbs / 476.3 kg |
| Wheelbase | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Overall width | 1,206 mm (47.5 inches) |
| Overall height | 1,219 mm (48.0 inches) |
| Seat | Removable Passenger Seat and Optional 3-in-1 Versatility |
| Wheels | Aluminum Wheels |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear wheel travel | 254 mm (10.0 inches) |
| Rear Suspension | Double A-Arm |
| Front wheel travel | 254 mm (10.0 inches) |
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Cooling system | Liquid |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 102.0 x 85.0 mm (4.0 x 3.3 inches) |
| Color options | Black |
| Factory warranty | 24 months unlimited milage |
| Electrical | 310 CCA/Sealed AGM Battery. 32 Amp charging output. |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.