Boom Trikes Muscle Low Rider - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Boom Trikes Muscle Low Rider is a unique three-wheeled cruiser built on a Ford Zetec engine platform, delivering 100 horsepower and robust 146 Nm torque for commanding road presence. Best suited to riders seeking distinctive custom styling with practical performance, it combines automotive engineering with motorcycle culture for an unconventional cruising experience. Known for its low-slung stance and shaft-drive stability, this trike offers comfortable touring capability at highway speeds up to 165 km/h.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2012 |
| Model | Boom Trikes Muscle Low Rider |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Regulated catalytic converter |
| Greenhouse gases | 185.6 CO |
| Fuel consumption | 8.00 litres/100 km (12.5 km/l or 29.40 mpg) |
| Driveline | VW-semi trailing transmission, 1 reverse / 4 forward gears |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Injection |
| Top speed | 165.0 km/h (102.5 mph) |
| Torque | 146.00 Nm (14.9 kgf-m or 107.7 ft.lbs) @ 4000 |
| Power | 100.00 |
| Engine details | Ford-Zetec engine. |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 1596.00 ccm (97.39 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Chromium alloy rims, SLC, hole pattern |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 295/50-15 |
| Front tyre dimensions | 170/60-17 |
| Rear suspension | Alloy semi trailing link axle with adjustable suspension |
| Front suspension | Comfort fork, polished stainless steel Ø 48 mm |
| Frame type | 2-parted Big Block frame. Wear-resistant GRP body. |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 38.00 litres (10.04 gallons) |
| Overall width | 1,920 mm (75.6 inches) |
| Overall length | 3,555 mm (140.0 inches) |
| Overall height | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Power/weight ratio | 0.1429 HP/kg |
| Dry weight | 700.0 kg (1,543.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Blata is from the Czech Republic. |
| Light | 12V 55W headlight |
| Wheelbase | 1,345 mm (53.0 inches) |
| Rear brakes diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes diameter | 280 mm (11.0 inches) |
| Rear tyre | 130/70-17 |
| Front tyre | 100/80-17 |
| Rear wheel travel | 190 mm (7.5 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm with Sachs shock absorber |
| Front wheel travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Marzocchi hydraulic fork |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 10.60 Nm (1.1 kgf-m or 7.8 ft.lbs) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Color options | Red, blue, yellow, black, brown, dark green, light blue. |
| Factory warranty | 2 years |
| Seat | 2 seats |
| Instruments | Digital speedometer, tachometer, fuel gauge and warning light panel |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.