Boom Trikes Sportster - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Boom Trikes Sportster is a three-wheeled cruiser designed for riders seeking stability and comfort without sacrificing classic styling. Its low seat height and wide stance appeal to riders preferring accessible, planted handling on longer journeys. Known for its independent rear suspension and robust braking system, it delivers a smooth ride while maintaining the iconic Sportster aesthetic.
2011
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2011 |
| Model | Boom Trikes Sportster |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Gear belt / differential |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Bore x stroke | 76.2 x 96.8 mm (3.0 x 3.8 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Top speed | 140.0 km/h (87.0 mph) |
| Torque | 70.00 Nm (7.1 kgf-m or 51.6 ft.lbs) @ 3750 |
| Power | 52.30 |
| Engine details | Air-cooled, Evolution engine. Optional 1200 ccm engine |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 883.00 ccm (53.88 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Front tyre as original Sportster tyre |
| Rear brakes | Double disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 255/40-17 |
| Rear suspension | BOOM-Alloy-semitrailing link axle/ independent suspension Bilstein damper |
| Front suspension | Telescopic Fork with elongated BOOM fork crowns |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Ground clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall width | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Overall length | 2,540 mm (100.0 inches) |
| Overall height | 1,115 mm (43.9 inches) |
| Alternate seat height | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 430.0 kg (948.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Power Steering |
| Color options | Arctic Green Metallic Paint |
| Wheelbase | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Dry weight | 346.5 kg (763.9 pounds) |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear wheel travel | 254 mm (10.0 inches) |
| Rear Suspension | Double A-Arm |
| Front wheel travel | 254 mm (10.0 inches) |
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 102.0 x 85.0 mm (4.0 x 3.3 inches) |
| Carrying capacity | 56 l Back-case |
| Seat | 2 seats |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.